СУ "Христо Ботев", град Айтос
155 години Традиции и гаранция за успех

История

СУ „ХРИСТО БОТЕВ” – ИСТОРИЯ В ТРИ ВЕКА

„До днешний ден за година и осем месеца, откакто дойдох в Орлово, като никак не се чуваше българска реч, нити в училище, нити в църква, състраданието си в горните дни превратихме сичко! Сичко! На български в църквата и в училище! Без да ся чуй гръцка реч.
Слава на свети Кирила и Методия…!”

Даскал Господин Бъчеваров лето 1868

НАЧАЛОТО

В периода 1850-1868 година сред българското население, занимаващо се със селскостопанска, дейност се утвърждава търговски и занаятчийски слой, от който се издигали влиятелни хора. Те вземат участие в решаването на общоградски въпроси. Част от тях проявявали гръкоманска привързаност, учели децата си в училище на гръцки език.

Късно стигат в Айтос възрожденските стремежи на българите за родно училище. Това се дължи на редица обективни причини. В града и близките му села преобладавало многоверно население. В него живеят гърци, арменци и евреи. Българското малцинство било предимно бедно население, то не могло да излъчи из средата си млади хора, които да добият по-високо образование вън от града и след завършването си да приемат родолюбивата инициатива за откриване на българско училище, а сред по-богатите българи – търговци и еснафи, било силно гръцкото влияние. Въпреки това се чуло за народно полезната работа на учителя Господин Димов в село Медвен, Сливенско окръжие, и го извикват през 1868 година да им открие училище, в което да се учат децата им на български език. Тогава Айтос е бил център на кааза (околия) от Сливенския санджак (окръг) и е наброявал 6000 жители. С нарастването на българското население в следващите години се е засилвал стремежът да се учи на български език. През 1868 година за пръв път българските деца от града започват да учат четмо и писмо на роден език. Господин Бъчеваров е знаел добре, че за да се утвърди българското училище трябва да се унищожи гръцкото влияние в града.

Така се стига до датата 14 май 1868 година когато даскал Господин Димов Бъчеваров започва да преподава на български език в основаното от него училище. Първото име на откритото в църковния двор училище е било Трето – основно. Учебни предмети са били – Бащин език, Численица, Свещенная история, Земеописание, както и някои практически предмети като Бродиране, Ръкоделие и Дърворезба. Същата година учителския персонал се увеличил и с жена учителка – Марийка Николаке.

МИНАЛОТО
През 1876 година посредством дарения в Айтос се построява ново двуетажно училище, на няколко метра западно от старото. Учител в това училище е бил Апостол Дяков, който след това свещеник в айтоската църква. След Освобождението на града вярно на своите патриотични позиции, училището в Айтос при сравнително по-добри условия продължава своята народополезна дейност. За първи път длъжността директор се споменава през 1896-1897 година. Като такъв е работил Георги Икономов.

Със средствата на Айтоска община и с упорита работа на гражданите на 12.04.1898 г. започва стоежът на ново училище. То е било разположено в южната част на града. Строежът бил завършен в сравнително кратък период на 21.09.1898г. Новопостроеното училище било с осем класни стаи и с две стаи за учителите и директора. В трикласното училище са се изучавали 17 предмета. Оценките били: примерно – 6, неуморно – 5, постоянно – 4, непостоянно – 3, слабо – 2, никакво – 1.

На 09. 05. 1912г. по случай 150 години от написването на Паисиевата история при голяма тържественост, прогимназията била именувана „Отец Паисий”. През учебната 1924-1925г. училището се разделя от непълната гимназия и започва самостоятелен живот под директорството на Атанас Даскалов.

На 02.06.1926г. училището приема името „Христо Ботев” по случай 50 години от смъртта му.

През 1938г. започва подготовка за строеж на втори етаж на прогимназията. Учебните занятия по време на строежа са се водили в другите първоначални училища.

През 1943г. учебните занятия са се водили до 22.12., тъй като немската войска заема училищните сгради. Учебните занятия са възстановени на 13.10.1944г.

През учебната 1950 – 1951г. смесената гимназия „ Христо Ботев”, прогимназията „ Отец Паисий” и началното училище „ Д-р Петър Берон” се сливат и се създава единно училище за обучение на ученици от 1-11клас под името „ Христо Ботев”. Директор на училището е Калиопа Апостолова.

От 15.09.1957г. единното училище отново е трансформирано. Обособяват се две училища: смесена гимназия „ Христо Ботев” с директор Никола Владимиров и трето основно училище, приело името Никола Йонков Вапцаров с директор Йорданка Стайкова.

От септември 1983г. директор на ЕСПУ „ Христо Ботев” е Румяна Георгиева. През този период се обзавеждат кабинети построен е дълго очаквания физкултурен салон, асфалтиран е и училищния двор.

На 11.11.1988г. по случай 120-та си годишнина: част от тържеството е било откриването на паметник-релеф на поета – революционер Христо Ботев, чието име носи училището. Открита е и Паметна плоча на Господин Димов Бъчеваров, положил основите на българското училище в църковния двор. Същата година учениците са 1188, обособени в 45 паралелки с 65 учители.

През 1993г. училището отбелязва 125 годишнината си. Обучават се 1084 ученика, 43, паралелки от 1-11клас.

На 14.05.1998г. СОУ „ Христо Ботев” чества 130 годишен юбилей.

От 1993 до 2002 г. директор е Радостин Гугалов, има двама пом.директори, 58 учители и двама възпитатели. Обучението се извършва в 23 учебни стаи и три кабинета (по рисуване, музика и информационни технологии). Функционира междуучилищен център, където се провеждат занятия по трудово обучение с кабинети по машинно чертане, селско стопанство, дървообработване и други.

От 2002 г. директор на училището е г-жа Пенка Кирязова, доказал се професионалист в областта на образованието. През годините г-жа Кирязова си е поставила като основна цел да осигури на своите ученици широк спектър от възможности, чрез които те да развиват своя потенциал.

Любима фраза на г-жа Кирязова е „Учениците – наша грижа, обич и отговорност!“

През 2013 г. СОУ „ Христо Ботев” отбелязва 145 години от създаването си с редица мероприятия: изложба, посветена на училището, експонирана в ритуалната зала на община Айтос, театрална постановка и тържествен концерт.

От първи август 2016 г. е в сила новият Закон за предучилищното и училищното образование, и Средно Общообразователно Училище „ Христо Ботев”- Айтос, се преименува в Средно Училище „ Христо Ботев”- Айтос. С новите промени се начертават нови предизвикателства и хоризонти в образованието. През последните години СУ „ Христо Ботев”- Айтос може да се похвали с много извънкласни форми на работа в областта на образованието, спорта и културата. Учителите се стремят да подкрепят, разбират и уважават младото подрастващо поколение, поддържайки жив духа на знанието. 

НАСТОЯЩЕТО
На 14.05.2023 г. СУ „Христо Ботев“ отбеляза 155 години от създаването си. Училището бе удостоено с:

Почетния знак на Президента на Република България;
Почетен златен знак на областния управител на област Бургас;
Плакет и диплом на община Айтос „За принос към образователното дело“.

Първото българско училище в град Айтос… Няколко пъти променя мястото и името си докато негов приемник става днешното Средно училище „Христо Ботев”. В онези далечни времена пробудилия се български дух издига свят храм на знанието, в което жадните за просвета умове попиват простите истини за човешкото битие и природа. Днешният приемник на този свят български храм продължава да гради моста на бъдещето чрез просвета, наука и култура.

Много са поколенията айтоски деца, които са горди възпитаници на най-старото училище в града. Всички те с умиление наричат СУ „Христо Ботев” роден дом, извор на светлина и знание, откъдето продължават да пият живителна сила и новите поколения Ботевци. И днес Кирило-Методиевото „А, Б” продължава да води най-малките азбукарчета по широкия свят на знанието, а това значи, че огънят на знанието продължава факелно да свети със своя олимпийски дух и да се предава от поколение на поколение Ботевски възпитаници.

Има надежда за по-добър свят и светло бъдеще за всички!